Okolica / Atrakcje

RUCHOMA SZOPKA

Jedna  z najstrszych atrakcji Kudowy Zdrój jest wybudowana przez ludowego artystę Franciszka Stepana w latach 1896-1924 Ruchoma Szopka. Składa sie ona z około 200 figurek poruszanych z początku na zasadzie starych zegarów wagowych,a od 1927 roku elektronicznie.Szopka o długości 4 metrów przedstawia sceny z życia pasterzy i mieszczan oraz narodzenie Jezusa Chrystusa. W chacie podziwiać można także drewniane organy z lat 1930-1938, które sam skonstruował i zrobił artysta. 

KAPLICA CZASZEK

Kaplica Czaszek usytuowana jest koło kościoła parafialnego św. Bartłomieja w Czermnej. Niecodzienny i na prawdę zadziwiajacy jest widok wnętrza kaplicy, której ściany i sufit wyłożony jest 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich, a pod podłoga znajduje się jeszcze ponad 20 tysięcy. Kaplica zaczęła powstawać w 1776 roku, kiedy obecny proboszcz Wacław Tomaśka gromadził szczątki ludzkich szkieletów- ofiar epidemii i pandemii cholery nawiedzajacych ta ziemię oraz ofiar pozostałych po wojnie siedmioletniej (1756-1763). Ten niesamowity zabytek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie. Rzesza turystów odwiedza to miejsce i na długo zapamiętują ten niezwykły i mistyczny widok.

AQUA PARK WODNY ŚWIAT

Aqua Park jest obiektem w którym doskonale można sie zrelaksować korzystajac z basenu pływackiego (25m) lub basenu rekreacyjnego w którym znajduja się  m.in. masaże wodne, gejzery czy sztuczna rzeka. Dodatkowe atrakcje: 92 m zjeżdzalnia, jacuzzy, sauny, brodzik dla najmłodszych. Basen jest w pełni sprzystosowany dla osób niepełnosprawnych.

PARK ZDROJOWY

U stóp Gory Parkowej w centrum Kudowy Zdrój rozprzestrzenia sie 14 hektarowy Park Zdrojowy założony w XVII wieku.

KAPLICZKA MATKI BOSKIEJ BOLESNEJ

W drodze z Kudowy Zdrój do Brzozowia znajduje się zbudowana w 1887 roku, a znana od 1830 Kapliczka Matki Boskiej Bolesnej, przy której bije małe źródełko Maryi majace sławę cudownej wody leczniczej,posiada ona znakomite walory smakowe dlatego też cieszy się duza popularnościa wśród mieszkańców miasta jak i kuracjuszy. Historia źródełka zaczyna się w 1830, kiedy to nadleśniczy okolicznych lasów Ignacy Siegiel znalazł pod jedną z jodeł obraz, który przedstawiał Matkę Boską Siedmiu Boleści. Umieścił go na tym drzewie. Po tym wydarzeniu miał sen by obrazek powiększyć co też uczynił. Pewnego razu zauważył pod jodłą wypływające źródełko. Od tego czasu ludzie zaczęli tu przybywać by się ochłodzić. W 1832 roku Słone (pobliską miejscowość, obecnie część Kudowy-Zdroju) nawiedziła cholera. Zrozpaczeni mieszkańcy udali się więc do kapliczki, aby się pomodlić za 40 ofiar tej choroby. Prośby zostały wysłuchane i zaraza ustąpiła. Od tego czasu miały nastąpić też liczne uzdrowienia, szczególnie chorób oczu. W 1873 roku postanowiono wykarczować las. Ówczesny sołtys Słonego uprosił w Urzędzie Gminnym w Náchodzie, aby pozostały te drzewa na których wisiały obrazki. Po pewnym czasie Benedykt Seidel z Zakrza postanowił w tym miejscu zbudować drewnianą kaplicę, w której umieścił wszystkie obrazki Matki Bożej. W 1887 roku na miejscu starej, drewnianej kapliczki wybudowano nową, murowaną, która stoi do dziś.

MUZEUM KULTURY LUDOWEJ

Muzeum Kultury Ludowej podgórza sudeckiego, malowniczo położony jest na zboczu góry w dzielnicy zwanej Pstążna. Skansen przedstawia kompletne zabudowania wiejskie, gdzie każdy dom jest  bogato wyposażony w stare sprzety i przedmioty używane od XVIII wieku. Znajduje sie tam równiez  zabytkowa i do dziś działająca kuźnia. W sezonie letnim Skansen organizuje barwne imprezy folklorystyczne na które uczęszcza mnóstwo zwiedząjacych, bo poza działalności ludzką z najwyższego miejsca, na którym odremontowany jest wiatrak, mozna zobaczyć góre Śniażkę i pasmo Karkonoszy.

MUZEUM ZABAWEK

Najstarsze, drobne eksponaty zabawek pochodza sprzed setek lat  jak i prawie wszystkie formy zabawkarskie powstałe w XIX wieku można zobaczyć w kudowskiem Muzeum Zabawek.  Ta większa cześć eksponatów przedstawia kolejki, samochody,lalki, mebelki, klocki,wózki czy misie w formie obrazów przestrzennych jak i w sposób bajkowych scen.

MUZEUM ŻABY

Muzeum Żaby prezentuje około 3 tysięcy figurek i eksponatów żab, pochodzących z 20 państw i 6 kontynentów w każdej postaci i różnej wielkości. Jedyne w Polsce, utworzone przez ośrodek dydaktyczny przy Narodowym Parku Gór Stołowych.